דף הבית

עד כמה יש קשר בין גמילה מקנאביס ודיכאון?

לא פעם, דיכאון הוא מצב בריאותי נפשי שנקשר לצריכת קנאביס. הסימפטומים של דיכאון משתנים, אך לרוב הם כוללים תחושות של עצב, חוסר תקווה, חוסר חשק כללי וחוסר ערך. גמילה מקנאביס עלולה לגרום לתסמינים אלה להחמיר עם הזמן, אם הם לא מטופלים כראוי.

בחלק מהמקרים, גמילה מקנאביס שכיחה בחולים שמשתמשים בתרופה במשך תקופה ארוכה או במינונים גבוהים לתקופות ממושכות. קיימות מספר אפשרויות טיפול לסובלים מגמילה מקנאביס, לרבות תרופות נוגדות דיכאון וטיפול בשיחות. עם זאת, דיכאון הוא מצב כרוני וארוך טווח, ולכן אין זה מפתיע שתסמיני הדיכאון קשורים לרוב לתסמינים אחרים.

מהם התסמינים של גמילה מקנאביס?

ניתן לתאר גמילה מקנאביס כתסמינים פיזיים ופסיכולוגיים המתרחשים כאשר מישהו מפסיק להשתמש במריחואנה. התסמינים השכיחים ביותר הם עצבנות, חרדה, אי שקט, בעיות שינה ותשוקה למריחואנה.

במקרים רבים התלות בקנאביס גורמת לתנודות במצב הרוח, מה שעלול להוביל גם לדיכאון. דיכאון לא תמיד נגרם על ידי גמילה מקנאביס, אבל הוא קשור לתהליך במקרים לא מעטים (גם אם בצורה זמנית). יכול לקחת עד שלושה חודשים, עד שמישהו שמשתמש במריחואנה באופן קבוע יוכל להתאושש מהתסמינים שלו של דיכאון.

מה הטיפול התרופתי שאפשר לקבל במהלך גמילה מקנאביס?

תרופות נוגדות דיכאון אינן הסוג היחיד של תרופות שניתן להשתמש בהן לטיפול במהלך גמילה מקנאביס. יש אנשים שמעדיפים להשתמש ב-SSRI או במעכב ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיבי. בסופו של דבר, עבור אנשים לא מעטים גמילה מקנאביס היא תהליך קשה, שניתן להקל עליו בעזרת טיפול תרופתי נכון.

תרופות נוגדות דיכאון הן אחת התרופות הנפוצות ביותר לטיפול בתסמיני גמילה מקנאביס, אך לא נמצאו יעילות בטיפול בכולם. תרופות אלו משמשות בדרך כלל כחלופה למריחואנה וסמים אחרים שמקורם בקנאביס וגורמים להפרשת כימיקלים כמו דופמין.

מהם תסמיני הגמילה מקנאביס מלבד שינויי מצבי רוח?

חלק מהאנשים עלולים לחוות תסמינים דומים כמו הפרעות שינה או עצבנות כשהם נגמלים מקנאביס מכל סיבה שהיא. עם זאת, עבור אנשים אחרים גמילה מקנאביס עלולה להוביל לתחושות של דיכאון או חרדה קשות יותר מאלה שחוו עד היום.

הסימפטומים של גמילה מקנאביס משתנים בהתאם לאדם ולמשך הזמן בו השתמש. גמילה מקנאביס נקשרה לדיכאון אצל אנשים שמשתמשים בקנאביס בכבדות במשך תקופות זמן ארוכות. הסיבה לכך היא, שכאשר מישהו מפסיק להשתמש בקנאביס, כימיית המוח שלו משתנה, מה שעלול לגרום לו לחוות תסמיני דיכאון כגון שינויים במצב הרוח ועצבנות.